تبلیغات
ABANGAHAN - گلدفیش
ABANGAHAN
اینده در دستان ماست
گلدفیش

گلد فیش یکی از پرطرفدارترین ماهی های زینتی است. گونه‌هایی از ماهیان کله‌شیری نظیر گونه دم مجزا و گونة پشت صاف بدون باله پشتی دارای بیشترین مشکلات در نگهداری و مراقبت می‌باشند.به نظر می‌رسد نژادهای برتر با یک روش تکثیر و پرورش می‌یابند و تکثیر آنها تنها راه برای ازدیاد نژادها با ویژگیهای مخصوص بخود می‌باشد.
داشتن گلدفیش به عنوان حیوان خانگی بسیار خوب است.اگر چه تا به حال به این موضوع دقت نشده ولی گلدفیش ها به مراقبت نیازدارند و به تازگی به دنبال بهترین راه برای رشد و پرورش گلدفیش هستیم.اگر به دنبال پرورش گلدفیش هستید یا آن را به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می کنید یا از روی کنجکاوی گلدفیش نگهداری می کنید این بحث به شما کمک می کند تا گلدفیش سالم وشادی داشته باشید.

اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب...


شاید گلدفیش اولین ماهی نگهداری شده در آکواریوم باشد ، بطوریکه آنها را حتی چند هزار سال پیش هم نگهداری می کرده اند . اما اگر در شرایط مناسب نگهداری شوند تا 20 سال و حتی بیش تر هم عمر می کنند .
گلدفیشها رنگهای متنوعی داشته و در شكل باله و فرم بدن و فرم چشم و .... تفاوتهایی با یكدیگر دارند.شاید شناسایی انواع مختلف و طبقه بندی آنها به راحتی امكان پذیر نباشد خصوصا كه دائما انواع جدیدی با در هم آمیختن ن‍ژادی گونه های موجود بوجود می آیند.گلدفیشها را بر اساس شش معیار میتوان طبقه بندی کرد که عبارتند از :مشخصات سر
شکل چشمها
شکل بدن
نوع فلس
نوع باله پشتی
نوع باله دمی
شاید یكی از مناسبترین روشها برای شناسایی و طبقه بندی انواع گلدفیشها این باشد كه آنها را بر اساس شكل و نوع باله هایشان و خصوصا باله دمی طبقه بندی كنیم . از این نظر میتوان مهمترین انواع موجود را به شكل زیر طبقه بندی كنیم.
گلد فیش ها به 6 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:
1-  گلد فیش هایی با بدن بلند و دم های کشیده ( تک دم )
2-  گلد فیش هایی با بدن کوتاه و دم های دو لایه ( ورقه ورقه )
3-  گلد فیش هایی با بدن گرد ، یک باله ی پشتی و دم های چند لایه
4-  گلد فیش هایی با بدن بیضی شکل و دم پنکه ای
5-  گلد فیش هایی با دم های چند لایه و بدون باله پشتی
6-  گلد فیش هایی با بدن های کوچک و دم دو تایی

توصیه هایی برای مراقبت از این ماهی:
مخزن مورد نیاز و مراقبت

1.تانکی با سایز مناسب انتخاب کنید.برای هر یک از گلدفیش ها 10 گالن قرار دهید(به یاد داشته باشید گلدفیش ها 10 تا 12 اینچ و حتی بیشتر رشد می کنند).در آخر نیز 10 گالن اضافی در نظر بگیرید.
1.برای مثال برای یک گلدفیش 20 گالن و برای 2 گلدفیش 30 گالن و برای 4 گلدفیش 50 گالن و به همین ترتیب فضا در نظر بگیرید.
2.برای ماهیان کوچک می توانید تانک کوچک تری در نظر بگیرید ولی به زودی باید سایز تانک را بزرگ تر کنید.
2.استفاده از شن هایی که در گلوی ماهی گیر نکند.از شن های بزرگ یا بسیار کوچک استفاده کنید.شن های درشت بهتر است زیرا در زمان بازی با شن ها یا زمانی که بین شن ها به دنبال غذا می گردند در گلوی آنها گیر نمی کند.
1.قبل از اضافه کردن شن مطمئن شوید که شن ها تمیز هستند.حتی اگر شن را تازه و جدید خریدید حتما یک روز آن را درون آب قرار دهید تا تمیز شود و ناخالصی های آن خارج شود و مطمئن شوید برای محیط زندگی ماهی مشکلی ایجاد نمی کند.
3.از داشتن منظره و روشنایی در تانک خود مطمئن شوید.اگر در تانک گلدفیش فقط شن باشد ماهی شما زیاد خوشحال نیست.همچنین گلدفیش به روشنایی علاقه دارد سعی کنید روزانه 12 ساعت روشنایی برای آنها فراهم کنید.
1.در تانک خود به فکر داشتن کنده و صخره و گیاه مصنوعی باشید.کنده و صخره به ماهی کمک می کند فضای برای بازی و مخفی شدن داشته باشد و گیاه مصنوعی مشکل درشد زیاد گیاه طبیعی را ندارد.
2.از سوی دیگر گیاه طبیعی کمک می کند تا میزان آمونیاک و نیتریت و نیترات حاصل از پسماند ها و کثیفی ها کاهش یابد.
3.دقت داشته باشید که دکوراسیون ایجاد شده تو خالی نباشد که فضایی برای رشد باکتری ها به وجود می آید.و همچنین دکوراسیون دارای قسمت های تیز نباشد چون با برخورد ماهی به آن خراش و آسیب دیدگی ایجاد می کند.
4.بهتر است برای گلدفیش ها از لامپ فلوئورسنت استفاده کنید.لامپ های هالوژنی و رشته ای نیز خوب است.توجه داشته باشید که به گلدفیش ها نور زیادی بدهید زیرا آنها عاشق نور هستند.
4.داشتن یک فیلتر.فیلتر کمک می کند تا پسماندهای آب به وسیله باکتری های مفید تجزیه شوند،باقیمانده غذا ها و فضولات ماهی ها را جذب می کند،بوی آب را جذب می کند،از تغییر رنگ آب جلوگیری میکند و مواد معدنی و آلی را جذب می کند.داشتن آبی تمیز و سالم به وسیله فیلتر کمک می کند تا ماهی سرحال و شادی داشته باشید.3 نوع فیلتر معروف وجود دارد:
1.فیلتر هنگ آن : این فیلتر در لبه تانک وصل می شود و آب را به داخل می کشد و بعد از تصفیه بیرون می ریزد.این فیلتر بسیار معروف است و قیمت مناسبی دارد وکارکرد مناسب و خوبی دارد.
2.فیلتر سطلی : این فیلتر در زیر تانک وصل می شود و به وسیله یک سری لوله جریان آب به فیلتر را ایجاد می کند.این نوع فیلتر بسیار بی صدا است و کارایی بالایی دارد ولی قیمتش نسبت به هنگ آن بیشتر است
3.فیلتر های سطلی و سامپ دست ساز که آب به وسیله اورفلو برای تصفیه خارج می شود.این فیلتر بزرگ تر از هنگ آن و سطلی است و معمولا برای تانک های بزرگ تر از 50 گالن استفاده می شود.
5.قبل از ورود گلدفیش ها حداقل یک ماهی برای ایجاد سیکل استفاده کنید.ماهی آمونیاک تولید میکند و چرخه آغاز می شود و با تولید باکتری ها کامل می شود و محیطی مناسب برای گلدفیش ها ایجاد می شود.متاسفانه تعداد زیادی ماهی بدو ورود به آکواریوم بر اثر مسمومیت آمونیاک و نیترات می میرند.
هزینه نگهداری و تغذیه
1.تعویض آب.اگر برای هر ماهی 10 گالن قرار داده اید هر هفته میزان 10 تا 25 درصد آب را تعویض کنید.اگر از فیلتر استفاده نمی کنید دو بار در هفته آب را تعویض کنید.
2.تمیزکردن تانک.حداقل هر دو هفته یکبار تانک را تمیز کنید.فیلتر توانایی تمیز کردن تمام فضولات گلدفیش را ندارد و تمیز کردن شما باعث می شود گلدفیش ها سالم و خوشحال باشند.
1.زمان تمیز کردن تانک ماهی ها را خارج نکنید.از وسیله ای برای مکش بین شن ها استفاده کنید تا محیط زندگی گلدفیش ها را خراب نکنید.اگر به هر دلیلی مجبور به خارج کردن ماهی ها شدید استفاده از ظرف پلاستیکی را جایگزین استفاده از تور کنید.تور به راحتی می تواند به پولک ماهی آسیب وارد کند.اگر مجبور به استفاده از تور شدید قبل از استفاده آن را خیس کنید.
2.میزان آمونیاک و نیتریت و PH را اندازه گیری کنید.میزان آمونیاک و نیتریت باید صفر باشد و میزان PH بین 6.5 تا 8.25 خوب است.
3.صابون برای ماهی ها مضر است و آنها را سریعا می کشد پس تانک را به وسیله صابون نشویید.همچنین آب شیرا را مستقیم به تانک وارد نکنید آب آشامیدنی برای گلدفیش ها مفید نیست و با استفاده از مکمل های خاص گلدفیش استفاده کنید.
3.تغذیه.روزانه به میزان یک تا سه بار به ماهی ها غذا دهید.به آنها بیش از حد غذا ندهید.همیشه از کاتالوگ مواد غدایی استفاده کنید.گلدفیش ها به راحتی زیاد غذا میخورند و همین باعث مرگ آنها می شود.همیشه کم غذا دادن بهتر از زیاد غذا دادن است.
1.همانند انسان ها گلدفیش به تنوع غذایی نیاز دارد.در بیشتر موارد به گلدفیش ها پولکی و پلیت بدهید همچنین در بعضی موارد به آنها غذای زنده مانند آرتمیا و غذای یخ زده مانند کرم خونی یا لارو پشه بدهید.
2.به گلدفیش ها به گونه ای غذا دهید که در 5 دققه خورده شود غذای اضافی را خارج کنید.بیشترین علت مرگ در گلدفیش به دلیل پرخوری است.
3.به گلدفیش ها در زمان معین غذا دهی داشته باشید.مکان غذا دهی نیز باید مشخص باشد.
4.تغییر دما.اجازه دهید تا با تغییر فصل دما نیز تغییر کند.گلدفیش ها به دمای بالای 24 درجه علاقه ندارد اما با تغییر فصل علاقه به تغییر دما بین 15 تا 20 درجه دارند و توجه داشته باشید گلدفیش در دمای پایین تر از 10 تا 14 درجه غذا نمیخورند.
نکات :
-تانک را به صورت منظم تمیز کنید.برای تانک های بزرگ ماهی یکبار و برای تانک های کوچک تر و ظروف تعداد را بیشتر کنید.
-ماهی به راحتی تا 2 هفته بدون غذا زنده خواهند بود پس اگر یک یا چند بار فراموش کردید به آن ها غذا دهید نگران نباشید برای آنها زیاد خطرناک نیست.
-اگر گلدفیش شما سالم به نظر نرسید تمیز کردن تانک را بیشتر انجام دهید و غذا را در زمان معین به آنها دهید اگر مشکل حل نشد در فروم ها و مقالات جستجو کنید و یا ماهی را به دام پزشکی یا ماهی فروشی برده تا شاید بتوانند به شما کمک کنند.
-گلدفیش سالم دارای فلس های درخشان و باله پشتی کاملا باز است.
-هرگز برای گلدفیش ها از جام استفاده نکنید.شکل دایره ای باعث می شود گلدفیش گیج شود و همچنین فضای کافی برای آن موجود نیست.به فیلم ها توجه نکنید و فکر کنید که کافی است ماهی را در جام قرار دهید.دیدن فیلم یا خواندن کتاب به این معنا نیست که تنها راه نگهداری گلدفیش درون جام است.
-گلدفیش عاشق رژیم غذایی متنوع است.سعی کنید حداقل سه گونه غذای مقوی در اندازه مناسب در نظر بگیرید و دو بار در هفته به آنها غذای زنده و منجمد بدهید.آن ها همچنین از خوردن سبزیجات مانند خیار که 30 ثانیه در ماکروویو پخته لذت می برند.
-دقت کنید زیاد به آنها غذا ندهید.در ابتدا به ازای هر ماهی تقریبا 5 پولک بدهید بعد از مدتی خودتان متوجه می شوید مقدار غذا چقدر باید باشد.
-گلدفیش ها گاهی شن را در داخل دهان می کنند اگر چنین چیزی را دیدید نگران نباشید آنها معمولا شن را خارج می کنید ولی سعی کنید شنی خرید کنید که ماهی نتواند آن را داخل دهان کند.
-اگر ماهی شما غذا را بیرون می دهد دلیل آن خوردن غذای بیش از حد است.
-برای گرفتن ماهی همیشه تور های بزرگ و کوچک داشته باشید.
-نخود فرنگی که به مدت 10 ثانیه پخته شده کمک می کند تا ماهی سالم تر بماند.برای اطمینان حاصل کردن از راحت بودن برای خوردن پوست آن را بگیرید.
-ماهی حافظه ثانیه ای ندارد.شما می توانید ای را ثابت کنید مخصوصا در زمانی که درب غذای آن ها را باز می کنید سریعا به بالای آب شنا می کنند.بسیاری از ماهی ها باهوش هستند حتی گونه هایی از سیچلاید ها به اندازه کودک 5 ساله باهوش هستند.
-غذای اضافی به ماهی ها ندهید.
-بعضی از گونه های گلدفیش برای تنظیم دما به بخاری نیاز دارند.
توجه :
گلدفیش ها زیاد رشد می کنند آنها حدود 20 سانتی متر می شوند و بعضی گونه ها به 15 سانتی متر می رسد و حدود 15 تا 30 سال زندگی می کنند.متاسفانه سالانه تعداد زیادی گلدفیش بخاطر نگهداری غیراصولی و ظروف بد(جام) می میرند.با ماهی های خود مهربان باشید.
-شن و ماسه موجود در تانک کمک می کند تا زمان تعویض آب از باقی ماندن گاز های متراکم و گاز های مضر جلوگیری کند.
-توجه داشته باشید که گلدفیش ها به راحتی هر چیزی را می خورند پس نمی توان آن ها را در تانک گیاهی قرار داد.
-گلدفیش ها را در جام و ظرف های کوچک نگهداری نکنید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 21 آذر 1394 :: نویسنده : عباس مرادطلب
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:06 ق.ظ
If you would like to take a great deal from this piece of writing then you have to apply such techniques to your won weblog.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:20 ق.ظ
Greetings! This is my first visit to your blog!
We are a group of volunteers and starting
a new project in a community in the same niche. Your blog
provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:00 ق.ظ
Hey There. I found your blog the use of msn. That is a very smartly
written article. I will make sure to bookmark it and
return to read extra of your helpful information. Thank
you for the post. I will certainly return.
جمعه 13 مرداد 1396 06:59 ق.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
سه شنبه 10 مرداد 1396 12:19 ق.ظ
Undeniably imagine that that you stated.

Your favourite reason seemed to be at the net the easiest thing to bear
in mind of. I say to you, I definitely get annoyed even as
people consider worries that they just do not recognize about.
You controlled to hit the nail upon the highest as smartly as outlined out the whole thing with no need side effect , other folks could take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks
جمعه 8 اردیبهشت 1396 01:08 ب.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our discussion made at this place.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:21 ب.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I've found It positively helpful and it has aided me out loads.
I'm hoping to contribute & aid other users like its helped me.
Great job.
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:53 ب.ظ
I enjoy looking through an article that can make people think.
Also, thank you for allowing for me to comment!
شنبه 12 فروردین 1396 02:47 ق.ظ
Hello, I do think your blog may be having internet
browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening
in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up!
Apart from that, wonderful website!
شنبه 21 آذر 1394 10:12 ب.ظ
سلام خوبی ؟ از وبلاگت خیلی خوشم اومد به منم سر بزن بازم میام .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : عباس مرادطلب
نویسندگان
نظرسنجی
کدام اطلاعات را بیشتر نیاز دارید ؟ تا هرماه ان اطلاعاتی که امار بیشتری دارد در سایت قرار گیردآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
free counters