تبلیغات
ABANGAHAN - ماهی گلدفیش
ABANGAHAN
اینده در دستان ماست
ماهی گلدفیش

 

احتملا مغازه آکواریومی محلتان باید گلچینی از معمولترین نژادهای گلدفیش را داشته باشد، اما انتخاب یکی از آنها که مناسبترین گزینه برای تنگ یا آکواریومتان باشد، می تواند قدری مشکل باشد. مسلما رنگها واشکال شگفت آور و جذاب زینتی بر انتخابتان تاثیرگذار خواهد بود ، البته باید به رفاه آتی ماهی نیز توجه داشته باشید.

انتخاب و خرید گلدفیش

 

اگر فردی مبتدی هستید توصیه می شود واریته های پر تحملتری همچون گلدفیشهای معمولی ، شهابی و شابونکنهای کوچک را برگزینید . همین که قدری با تجربه تر شدید می توانید نگهداری اشکال زینتی تر را امتحان کنید. بخاطر داشته باشید که واریته های بسیار زینتی باید به بهترین وجهی در یک آکواریوم اختصاصی ( تاکید می کنم کاملا اختصاصی – بعدا به این موضوع بطور کامل خواهیم پرداخت ) برای خودشان نگهداری شوند. برخی از آنها بطور ویژه ای به دوره های ممتد وطولانی افت دما حساسند.

 

همیشه ماهیهای سالم و سرزنده را انتخاب کنید. کنترل کنید که باله ها در حالت سالم و خوبی بوده و حالت خوابیده و بسته ای نداشته باشند. یک ماهی گلدفیش سالم بطور باشکوه شنا می نماید و شاداب و سرزنده بوده و در یک گوشه از آکواریوم تنها نمی ماند.

از عاری بودن بدن از هر گونه زخم ، لکه یا سایشی اطمینان حاصل کنید.بعضی از واریته های گلدفیش نسبت به بعضی از بیماریهای رایج آکواریوم مقاومتر بوده و باعث بیماری ماهیهای تانک شما می گردند ، در این زمینه پیشنهاد می گردد پس از خرید ماهیهای جدید مستقیما آنها را وارد آکواریوم اصلی نکرده و مدت زمان محدودی در قرنطینه نگهداری نمایید.( مدت پیشنهادی قرنطینه 1 هفته می باشد.)

چشمها باید شفاف باشند.از انتخاب هر ماهی بی حال یا با شکمهای گود افتاده و یا چشمهای فرورفته اجتناب کنید.از خرید ماهی از مخازنی که دارای تعداد بسیار زیادی ماهی بی حال و ظاهرا بیمارند، اکیدا برحذر باشید ، به شخصه پیشنهاد می کنم برای خرید هر گونه ماهی ابتدا تمامی ماهیهای داخل تانک مورد نظر را زیر نظر گرفته ، زیرا از این طریق می توانید متوجه شوید که آیا ماهی که می خرید می تواند ناقل بیماریهای آن تانک باشد یا خیر . تغذیه خوب ماهیها علامت بسیار مناسبی از صحت سلامت آنهاست.

 

احتمالا فروشنده ماهیهای خریداری شده شما را در کیسه پلاستیکی دارای حدود 3/1 تا 3/2 آب خواهد نمود.در این صورت ، شما یک تا دو ساعت فرصت خواهید داشت تا ماهیهایتان را بدون خطر به منزل برسانید. به هر حال ، اگر مسیر طولانی تر از این مدت است ، حتما از مغازه دار بخواهید که ماهی کمتری در هر کیسه بگذارد و یا از کیسه بزرگتری استفاده کرده و یا کیسه را با اکسیژن پر کند ( مورد آخر یعنی اکسیژن برای حمل ماهیها به شهرستانها امری ضروری است و باید رعایت گردد ، در غیر این صورت ماهیها هرگز به مقصد نخواهند رسید.)

گلدفیشها کاملا پرطاقتند، اما همانند بسیاری از ماهیها نسبت به نوسانات ناگهانی دما آسیب پذیرند ( این امر بدلیل خونسرد بودن این جانداران است) . بنابراین جلوگیری از سرد شدن یا بیش از حد گرم شدن آب طی مسیر مغازه تا خانه مهم است . طی سفرهای طولانی کیسه را در جعبه ای مقوایی یا کائوچویی که نور و دما به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید.

گلدفیشها در بیشتر از 100 گونه مختلف در دسترسند. علاماتی همچون رنگ آمیزی ، شکل بدن ، حالت باله و سایز و شکل چشمها که آنها را از هم متمایز می کنند ، حاصل تلاش سالهای بسیار در تکثیر انتخابی است. ضمنا پیشنهاد می گردد علاوه بر موارد ذیل در انتخاب یک گلدفیش خوب از نمونه هایی استفاده نمایید که به واریته های استاندارد نزدیک بوده تا در مراحل تکثیر با موارد غیر قابل کنترل ژنتیکی روبرو نگردید . ماهی را از تمامی نظرها اعم از ، باله ها ، دم ، شکل بدن ، وضعیت شنا و حرکت مورد بررسی قرار دهید.

 

در بحثهای بعدی به انواع واریته های متنوع گلدفیش خواهیم پرداخت. 

خانوده گلدفیشها

نام گروه ماهیان : cyprinidae
نام خانواده: نام ماهیان انواع مختلف گلدفیش، شامل دم چادری، مرواریدی، کله شیری، کلاه قرمز، کالیگو،بلک مورمیباشد.
طول حداکثر: 10 سانتی متر
سطح شنا: کلیه سطوح آب
مکانهای جاگیری :میان سنگها،گیاهان و مواد شناور
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگاری کامل با تمام ماهیان
تغذیه: غذای خشک، کرم زنده، دافنی و ...
خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 19 درجه سانتی گراد سختی آب 12 درجه PH 7.6
دشواری نگهداری: گروه 1
رفتار و نوع تولید مثل : تخم ریز، در شرایط مصنوعی تکثیر شده و جزو ماهیان مقاوم برای نگهداری میباشد.

 

 

 

شناخت وبررسی گلدفیش

 

میلیونها نفر از مردم در اطراف جهان ، ماهیهای آکواریومی را به عنوان سرگرمی نگهداری می کنند. آنچه قابل توجه و چشمگیر است این نکته می باشد که بسیاری از این افراد پر شوق و ذوق، این سرگرمی را با نگهداری یک گلدفیش شروع کرده اند ماهی ای که قدمت آن میتواند تا چین باستان هم به عقب بازگردد این افراد با خرید یک جفت گلدفیش معمولی یا دریافت آن به عنوان هدیه ای از یک دوست به نگهداری این ماهی وارد شده اند هر چند گلدفیشها واقعا جان سخت و پر تحملند لیکن کاملا به مهارتهای نگهدارنده اشان وابسته اند اگر شما زمانی را صرف یادگیری اصول نگهداری ماهی کنید گلدفیش هایتان خوشحال و سلامت باقی مانده و می توانند مدت زیادیزندگی کنند در شرایط خوب آنها توانسته اند به خوبی تا 32 سال هم عمر کنند.

گلدفیش کپور بی رنگ و رو و بی روح تر از آنچه اکنون می بینیم بوده که پس از قرنها تکثیر و هیبریدگیری پرحوصله امروزه در اشکال بسیار متفاوت قابل دسترس است امروزه تا بیش یکصد واریته زینتیاز خانواده گلدفیش های معمولی وجود دارد واریته های شگفت انگیز بسیاری که از اشکال وحشی کپوری که از جنوب چین منشا گرفته اند به دست آمده اند گلدفیش وحشی جانوری به شدت متفاوت بود که فلس زدایی قیر معمول و طبیعتا رنگهای کاملا متفاوتی داشت به زودی انسان با تکثیر گلدفیش شروع به آزمایش کرد و همه نوع رنگ و فلس جالبی ایجاد کرد امروزه هنوز هم درژاپن  اروپا و آمریکای شمالی تکثیر انتخابی از گلدفیش های وحشی ادامه دارد احتمالا گدوههای اصلی تکثیری از ماهیهایی که حتما اشکال قیر معمول بدن یا باله های جالب و رنگها و فلس های قیر معمول دارند به دست میآیند این واریته ها توجه تکثیرکنندگان ماهی را به خود جلب کردند این تکثیرکنندگان از اطلاعتشان برای تولید اشکال قیر معمول طلایی باله بلند و دم بادبزنی استفاده کردند

بدون شک گلدفیش عمومی ترین ماهی خانگی در جهان است که اجتماعش با انسان تا 1600 سال به عقب باز می گردد همان طور که اشاره شد این شکل خانگی و اهلی شده ازیک کپور کوچک وحشی در آبهای با جریان آرام در جنوب چین است که به کپور      شباهت دارد

طی سلسله  265 تا 420سال پس از میلاد تکثیرکنندگان چینی متوجه تولید گهگاه نوزادانی با فلس های قرمز و جذاب توسط برخی کپورهای محلی که تا اندازه ای سبز خرمایی بودند شدند نهایتا پس ازآزمایشات تکثیری که با شکیبایی تمام انجام شد آنها موفق به تولید ماهی با رنگ آمیزی بسیار جذابتری شدند طی سالهای 1200تا1300 ماهیهای نقره ای سیاه طلایی و لکه لکه ای قابل دسترس بوده و به عنوان ماهیهای خانگی کاملا متداول شده بودند طی 1500 سال بعد گوناگونی شکل باله همچوندم بادبزنی و دم دستمالی شروع به ظهور کردند تا قرن شانزدهم این اشکال رفته رفته همداه با رنگآمیزی متفاوت و اشکال مختلف بدنی و حتی اکنون اشکال گوناگون چشمی به وجود آمدند ازاین زمان به بعد تنوع های بعدی در چین ادامه یافت و گلدفیش های جالب شروع به انتشار به دیگر کشورها در اقصی نقاط جهان کردند

در حدود 1500 سال گلدفیش ها به ژاپن زیستگاه کپورکوی راه یافتند اما 200 سال دیگر به طول انجامید تا تکثیر آن انتشار یابد.

 

 

تکثیر کنندگان ژاپنی که در تکثیر کپور کوی قویا با تجربه بودند تعدادی از گلدفیش های وحشی و بخشی از گلدفیش های توسعه یافته از چین را به دست آوردند آنها مهارتایشان را جهت توسعه برنامه های تکثیر انتخابی به کاربردند که به تولید برخی واریته های بسیار جذاب و امروزه قابل دسترس همچون گلدفیشهای کله شیری کالیکو فلس آیینه ای و شابونکن منجر گردید ازآن پس تکثیر کنندگان ژاپنی با تولید اشکالی همچون کله شیری و واریته هایی با فلس های شفاف یا بدون فلس مانند کالیکو یا شابونکن تاثیرشان را در این ماهی به طور خیلی قابل دسترسی نشان دادند.

طی قرن هفدهم گلدفیش ها به بسیاری از کشورهای شرق دور معرفی شدند بدون شک آغاز تجارت و بازرگانی و مسیرهای اکتشافی در اطراف جهان طبیعت پرتحمل و توانایی در مقاومت در برابر مسافرتهای بسیار طاقت فرسا به انتشار بعدی این ماهی در اقصی نقاط جهان کمک کرد

طی سالهای 1700یا شاید کمی زودتر نخستین گلدفیش ها در بریتانیا ظهور یافتند در حدود همین سالها انگلیسیها شروع به تکثیر گلدفیش کردند و برخی از آنها به قاره اروپا فرستاده شدند در سراسر قرن هفدهم گلدفیش ها از منشاهای یک واریته به غرب اروپا معرفی شده و تا اواخر قرن به روسیه رسیده بودند تا قرن نوزدهم بسیاری از انواع بسیار زینتی گلدفیشها به طور قابل توجهی در اروپا ظاهر نشدند .

گمان می دود که گلدفیشها به طی قری هجدهم به آمریکای شمالی وارد شدهاند هر چند برخی ازمردم معتقدند که این رخداد بقریبا به 200 سال پیشتر باز می گردد به هر حال تا اواخر قرن هجدهم یک مزرعه پرورشگلدفیش در مریلند آمریکا تاسیس یافته و بعدهانیز در طبیعت به جز در آلاسکا در هر ایالتی معرفی شده بود همچنین در این قرن دیده شد که گلدفیش هایی به استرالیا و نیوزلند وارد شده بودندو اکنون به طور گسترده ای در آبهای هر دو کشور پخش شده اند.  

اکنون گلدفیشهای زینتی می توانند در اکثر نقاط ، در بیشتر کشورهای جهان یافت شوند. در بسیاری مناطق ، آنها به آبهای طبیعی ؛ جایی که جمعیتهای وحشی را تشکیل داده اند ، فرار کرده یا معرفی شدند.

امروزه سالانه میلیونها گلدفیش در مزارع پرورش ماهی در آمریکای شمالی ، اروپا و شرق دور برای صادرات جهت نگهدارندگان ماهی در اقصی نقاط دنیا تکثیر می یابند.

معرفی کلی ماهیان گلدفیش

Carassiius auratus

نام فارسی : گلد فیش


خاستگاه : چین ، ژاپن ،کره ، تایلند

اولا گلد فیش ها انواع مختلفی دارند که به همه مواردش سعی میکنم اشاره کنم . در کل : گلدفیش ها در شب با درجه حرارت 12 تا 154 درجه خیلی راحت پرورش میابند . انواع باله دراز گلد فیش محبوبتر و گرانبها تر است.

بهتر است 10 قطعه یا بیشتر از بچه ماهیان از اینگونه را خرید . و پس از پرورش زیباترین آنها را نگهداری کرد.

آکواریوم این گونه ماهیها باید فیلتری قوی داشته باشد و هرزگاهی آب تمیز به آن اضافه شود. زیرا این ماهی ها پر خورند و به سرعت غذلی خود را هضم میکنند.

همچنین بهتر است غذای این ماهی ها را به مقدار کم و در 4 وعده به آنها بدهیم.

در مواقع تولید مثل این ماهیان بهتر ایس نر و ماده را در آکواریومی جداگانه که در زیر آن قلوه سنگهای درشت قرار دارد گذاشته تا تخمها به زیر سنگها رفته و ماهی نتواند آنها را بخورد .

ویژگیهای جنسی : ماهی ماده کمی چاقتر است ، در فصل تخم ریزی روی سر ماهی نر لکههای رنگینی بهوجود میآید.

غذا: احیانا تترامین ، تابی مین ، تترابوند

طول ماهی بالغ 10 سانتی متر و حداقل طول آکواریوم 80 سانتیمتر و دمای آب 18تا 24 درجه سانتیگراد باشد.

 

 

مقدمه

 ماهیان آکواریم آب شیرین بیش از بیست هزار گونه در دنیا شناسایی و یا با علم ژنتیکی بوجود آمده اند. تنها گونه های محدود و معینی از آنها به ایران وارد شده است که باتلاش و زحمات فراوان تکثیر پرورش آنها میسر شده است. مطالب مفید بصورت کتاب یا جزوه که بتوان به آن دسترسی پیدا کرد و یا مسائلی چون نگهداری، تکثیر، پرورش و تشخیص جنسیت را تحقیق و مطالعه کرد کمتر یافت می شود.در این مجموعه سعی می گردد تا مطالب کاملا تخصصی در رابطه با خانواده زیبای طلا ماهیان به شما عرضه گردد.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 19 بهمن 1388 :: نویسنده : عباس مرادطلب
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:59 ق.ظ

You actually suggested that well.
cialis uk cialis uk cialis name brand cheap cialis super kamagra link for you cialis price cialis rezeptfrei generic cialis pro wow cialis 20 pastillas cialis y alcoho wow cialis 20
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:36 ق.ظ

Awesome tips. With thanks!
tarif cialis france buy cialis online cheapest generic cialis with dapoxetine safe dosage for cialis cialis dose 30mg cialis preise schweiz achat cialis en suisse generic cialis at the pharmacy cialis dosage recommendations comprar cialis 10 espa241a
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:31 ق.ظ

Thanks a lot, Numerous write ups.

buy generic viagra with paypal safest place to buy viagra safe to buy viagra online buy viagra uk next day delivery viagra professional buy viagra locally how to get viagra can you buy viagra without prescriptions sildenafil to buy order viagra online with prescription
شنبه 18 فروردین 1397 03:16 ب.ظ

Nicely voiced genuinely. !
callus cialis 10mg prix pharmaci cost of cialis cvs enter site natural cialis dose size of cialis the best site cialis tablets cialis prezzo di mercato cialis 5mg billiger pastillas cialis y alcoho where cheapest cialis
شنبه 4 فروردین 1397 05:51 ب.ظ

Superb posts. Thank you.
generic cialis in vietnam cialis venta a domicilio prezzo di cialis in bulgaria buy name brand cialis on line cialis rezeptfrei preis cialis 20mg schweiz cialis alternative cialis 20 mg cut in half tarif cialis france buy brand cialis cheap
جمعه 13 مرداد 1396 06:37 ق.ظ
I'll right away seize your rss feed as I can't find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
Do you've any? Kindly let me know in order
that I may just subscribe. Thanks.
سه شنبه 10 مرداد 1396 01:23 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with
someone!
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 05:58 ق.ظ
I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of internet thus from
now I am using net for articles, thanks to web.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:29 ب.ظ
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super
long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any recommendations for beginner blog writers?
I'd certainly appreciate it.
جمعه 25 فروردین 1396 08:16 ب.ظ
I get pleasure from, lead to I discovered just what I was taking a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
دوشنبه 14 فروردین 1396 01:39 ب.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. This
sort of clever work and reporting! Keep up the awesome works guys I've added you guys to our blogroll.
شنبه 12 فروردین 1396 09:39 ب.ظ
I've been surfing online greater than 3 hours nowadays, but I never discovered any fascinating article like yours.
It is lovely value sufficient for me. Personally, if all website owners and
bloggers made excellent content as you did, the internet will probably be a lot
more helpful than ever before.
شنبه 3 اردیبهشت 1390 10:48 ق.ظ
باسلام .مطالب خوبی ارائه داشتید.باتوجه به کپی برداریها ومطالب تکراری که درسایتهاو وب ها میبینیم.مطالب شماجدیدتر و تازه تربود.با تشکر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : عباس مرادطلب
نویسندگان
نظرسنجی
کدام اطلاعات را بیشتر نیاز دارید ؟ تا هرماه ان اطلاعاتی که امار بیشتری دارد در سایت قرار گیردآمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
free counters